You can not select more than 25 topics Topics must start with a letter or number, can include dashes ('-') and can be up to 35 characters long.

84 lines
3.4 KiB

# IPA projekt 2024
## Cíl projektu
Cílem projektu je optimalizovat algoritmus pro výpočet vln na vodě. Tento algoritmus je implementován v souboru `Ocean.cpp`, konkrétně ve funkci `updateVertices` a jejích volaných funkcích. Vaším úkolem bude vytvořit optimalizovanou verzi této funkce pomocí **SSE, AVX** nebo **AVX2**.
Kód můžete implementovat pomocí **intrinsic funkcí** (změňte v `Ocean.h` makro `ASM_TYPE` na `INTRINSIC`) nebo čistě v **GCC inline assembly** v souboru `xlogin00.s` (změňte `ASM_TYPE` na `CLEAR_ASM`). Pokud použijete intrinsic funkce, budete řešit zadání v jednodušší variantě, a projekt bude hodnocen přísněji.
## Struktura dat
V konstruktoru třídy `Ocean` se definují jednotlivé složky finální vlny, které se ukládají do **C++ vektoru**. Jednotlivé vlny se pak skládají do jednoho celku, přičemž s rostoucím počtem složek se zvyšuje i výpočetní náročnost.
Váš projekt by měl podporovat **1 až N složek**. Každá jednotlivá vlna (složka) je definována pomocí následující struktury:
```cpp
struct GerstnerWave {
float amplitude; // Amplituda vlny (výška)
float wavelength; // Vlnová délka (vzdálenost mezi hřebeny)
float speed; // Rychlost vlny
glm::vec2 direction; // Směr vlny (normalizovaný 2D vektor v XZ rovině)
float phase; // Fázový posun
};
```
## Dokumentace
V dokumentaci **podrobně popište** postup optimalizace. Pro lepší přehlednost můžete využít:
- Blokové diagramy
- Popisy klíčových částí kódu
- Vysvětlení způsobu zpracování dat
Na závěr **uveďte dosažené zrychlení**. Pokud projekt provádíte v **několika iteracích**, uveďte výkon pro jednotlivé verze.
## Ovládání loďky
Ačkoliv to není z hlediska projektů tohoto zadání potřeba, loďku na vlnách můžete ovládat pomocí ASWD a kameru na povrch vody pomocí pravého tlačíka myši.
## Odevzdání
Odevzdávat budete následující soubory:
- `Ocean.cpp`
- `Ocean.h`
- `xlogin00.s`
- `dokumentace.pdf`
## Použití velkých jazykových modelů (ChatGPT, ....).
Během řešení projektu můžete využít jazykové modely za následujících podmínek: budou použity pouze na části kódu, danému kódu budete rozumět a v dokumentaci uvedete, k čemu jste jazykový model použili.
## Obhajoba
Na poslední cvičení bude obhajoba projektu, cílem je ukázat, že projektu rozumíte a víte, co jednotlivé části kódu dělají. V případě, že nebudete schopni vysvětlit, co váš kód dělá, bude to mít negativní vliv na hodnocení.
## Překlad a spuštění
### Windows + VS Code
Projekt spusťte ve **VS Code** z **2. cvičení**, které obsahuje všechny potřebné knihovny.
### Linux
Překlad můžete provádět pomocí **Makefile** nebo využít VS Code soubory pro spuštění. Na Linuxu je nutné mít nainstalované následující knihovny:
Pro **Debian-based OS** (Ubuntu, Debian):
```sh
sudo apt update
sudo apt install freeglut3-dev libglew-dev libsoil-dev libgl-dev libglu-dev libglm-dev
```
V případě, že používaté VS Code na linuxu, povolte si v nastavení (Preferences) přidávání breakpoint do neznámých souboru (volba Allow Breakpoints Everywhere).
## Bug, bugs,....
Pokud narazíte na problém, napište na goldmann@fit.vutbr.cz.