Sangeeta strávila poslední dva roky s námi ze STRaDeu zkoumáním zpracování obrázků sítnice a stala se nejen naší kolegyní, ale také kamarádkou. Čas jejího pobytu u nás se ale nachýlil ke konci a Sangeeta letí zpět domů do Bangladéše. Je možné, že odlétá již nadobro, avšak pokud vše půjde podle plánu, Sangeeta se k nám snad opět vrátí příští rok na jaře. Mezitím jí přejeme ať se jí daří, zatímco my si teď budeme muset zvyknout na její absenci v našem labu, kde její každodenní přítomnost byla vlastně konstantou.
V rámci projektu T-exkurze JCMM se u nás zúčastnili exkurze středoškolští studenti z Jihomoravského kraje, kteří měli zájem se podívat na výzkumné pracoviště skupiny STRaDe a dozvědět se něco málo o biometrii. Martin Drahanský je s tímto tématem seznámil ve svojí informativní přednášce, po které jsme studenty přivítali v naší biometrické laboratoři. Tam jsme jim dali možnost si blíže prohlédnout, a na vlastní kůži také vyzkoušet, některé biometrické postupy a používané technologie. Doufáme, že se jim u nás líbilo, a že se k nám v budoucnu třeba rozhodnou někteří z nich přidat.
Assoc. Prof. Waleed Abdulla z University of Auckland zavítal v rámci sabbatical leave do naší výzkumné skupiny STRaDe, kde se věnoval zvoleným tématům disertačních prací, u kterých pomáhal s matematickým aparátem. Vzájemné konzultace s velkou pravděpodobností vyústí v nejednu společnou publikaci. Assoc. Prof. Abdulla se specializuje na biometrii, spracování signálů a řeči, hyperspektrální zobrazování a další.
Martin Sakin a Honza Tinka strávili týden na letní škole biometrie v Algheru na Sardínii organizované panem profesorem Massimem Tistarellim, kde se účastnili přednášek a diskuzí na témata od rozpoznávání osob podle duhovky po rozpoznávání podle stylu chůze. Tématem letošního ročníku byla nejen biometrie, ale také aplikace metod hlubokého a jiného strojového učení pro biometrické účely. Martin s Honzou se z letní školy tedy vrátili nabytí novými vědomostmi, které budou přínosem při pracování na jejich disertačních pracích i při výzkumné činnosti.
Biometrie zahrnuje mnoho zajímavých témat. V naší skupině se převážně zabýváme oblastí rozpoznávání otisků prstů, v níž máme největší zkušenosti. Jiná témata, jimiž se dále zabýváme, zahrnují například rozpoznávání duhovky a sítnice, rozpoznávání založené na 3D snímcích obličeje nebo ruky apod. Velkou částí našeho biometrického výzkumu je také tvorba falzifikátů biometrických charakteristik, detekce živosti a analýza kvality senzorů a algoritmů.
Biomedicína zahrnuje velmi spřízněná témata k biometrii. V naší skupině se zabýváme především detekcí a rozpoznáním onemocnění prstu a sítnice či duhovky oka. Zde máme unikátní databáze těchto onemocnění. V letech 2012 až 2015 jsme byli součástí projektu ICRC (Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně), kde jsme se zaměřili především na zpracování a analýzu echokardiografických medicínských záznamů (speckle tracking).
Robotika původně nebyla vůbec naší oblastí zájmu. Vzhledem k našim zájmům v oblasti rozpoznávání osob a zpracování biomedicínských signálů, avšak rovněž také pro náš výzkum a vývoj v oblasti počítačového vidění, jsme se rozhodli postavit si vlastní robotickou platformu, která by umožňovala nejen využití bioradaru, ale i systémů pro počítačové vidění. Vzhledem ke zkušenostem s vývojem hardwaru a elektroniky jsme vytvořili robotický systém RUDA.
Počítačové vidění je úzce provázáno jak na biometrické a biomedicínské aplikace, ale i na robotiku. Je tedy pojítkem těchto všech oblastí. V této oblasti se zabýváme především sledováním (mizejicích) objektů, detekcí definovaných objektů (např. zbraní), stabilizací obrazu ve videu, zpracováním 3D dat apod. V rámci hardwaru máme zkušenosti s konstrukcí vlastního kamerového systému a desek pro zpracování videa v PAL/NTSC a FullHD standardech.
Detekce živosti se týká biometrických technologií otisků prstů, žil prstu/ruky, obličeje a oka.
Výzkum je zaměřen na detekci a rozpoznání onemocnění v obrázcích oka. Zaměřujeme se především na sítnici oka, neboť tam se onemocnění projevují nejvíce. Zároveň se zabýváme projevy onemocnění v duhovce oka, kde se jich nachází již výrazně méně.
Jedná se o výzkum v oblasti vlivu onemocnění kůže na prstech na proces rozpoznávání otisků prstů.
Výzkum a tvorba falzifikátů otisků prstů pro testování detektorů živosti a používaných senzorů.
Nové metody specifických poškození syntetických otisků prstů a práce s nimi.
V rámci našich výzkumných aktivit spolupracujeme s mnoha akademickými partnery. Zde uvádíme některé z nich: